Edge Web Tarayıcı Chromium

Microsoft Edge Chromium
Chromium Microsoft Edge Web Tarayıcı

Tarayıcı rekabetinde ön plana geçmek isteyen Microsoft, mevcut Edge Web Tarayıcı alt yapısını Chromium alt yapısı ile yeniden günceleyip internet kullanıcılarının deneyimine sunmaya hazırlanıyor.

Ignite 2019 konferansında 15.01.2020 tarihli olarak tam sürümün indirilebileceği duyuruldu. Ancak Nisan 2019 ayından beri Chorium alt yapılı Edge web tarayıcı; Canary,Dev ve Beta olarak 3 farklı sürümle herkese açık olarak test sürecine devam ediyor.

Ayrıca 15.01.2020 tarihini beklemeden tam sürüme en yakın olan RC (Release Candidate) sürümünü indirebilir ve yeni web tarayıcısı deneyimine başlayabilirsiniz.

Yeni Microsoft Edge tarayıcının en önemli özelliklerinden biri sadece Windows’ta değil diğer işletim sistemlerinde de (macOS,iOS,Android ve linux) kullanılabilecek olmasıdır. Üstelik kullanıcıların girdikleri sitelerin ve uygulamaların her biri için karanlık mod ayarlamasına gerek kalmadan bir kerede bu özelliği aktif edilebiliyor olması, piyasadaki en güçlü rakiplerine yetişmek için, en iyi tarayıcı olmak isteyen Microsoft Edge Web Tarayıcısına önemli bir ivme kazandıracağı kesin. Ama en hızlı tarayıcı Chrome‘un pazarda ki üstünlüğü göz ardı edilemez bir gerçek.

Tarayıcı Pazarında şuan ki Kullanım Oranları

Chrome : %67
Firefox. %8
Internet Explorer: %6
Edge: %6
Safari: %5
Opera: %1
Diğer: %7

Edge Web Tarayıcı, Hem Alt Yapısını hemde Logosunu Güncelledi

Microsoft Edge altyapısını güncellerken logosunu da yeniledi. Internet Explorer’ın logosunu andıran ancak oldukça farklı bir görünüme sahip yeni internette sörf yapmaktan ilham alınarak tasarlandı. Chromium motoru ile üretilen yeni Edge web tarayıcı, modern web uygulamaları, geliştirici araçları için destek sunan ve uzantıları destekleyen bir yapıda kullanılabilecek. Inprivate modu ile göz atma işlemlerinde gizlilik artmış olacak.

Şahsi olarak bu güncellemenin web tasarımı için de önemli bir gelişme olduğunu belirtebilirim. Her tarayıcı için stil düzenlemelerinde farklı farklı css kodu yazmak zorunda kalınabiliyor. Edge’nin bu alt yapıya geçmesi ile Chrome ve Opera gibi tarayıcılarla aynı alt yapıya sahip olması demektir. Böylelikle tasarlanan sitenin Microsoft web tarayıcılarıyla uyumlu görünüm adına ekstra kod yazmanın önüne geçecektir.

Varsayılan Tarayıcı Edge Olacak

Chorium alt yapılı Edge tam sürümü yayınlandıktan kısa bir süre sonra Windows 10’a da bir güncelleme ile varsayılan tarayıcı yeni Edge olacak. Kullanıcılar daha sonra isterse ayarlardan varsayılan tarayıcıyı tabii ki değiştirebilecektir.

Güncel yazılarım hakkında bildirim almak için Haber Bültenine Kayıt olmayı unutmayın.

 

haber içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir