Instagram Beğeni Sayılarını Gizledi

Instagram Beğeni Sayıları Görünmüyor

Instagram beğeni sayıları dün akşam itibari ile Türkiye’deki kullanıcılar için de kaldırıldı. Dün akşam itibari ile Instagram uygulamasını güncelleyen kullanıcılar, takip ettikleri profillerin paylaşımlarının altında beğeni sayısını görememeye başladı.

Kanada, İtalya, İrlanda, Avusturalya, Brezilya, Japonya ve Yeni Zelanda’dan sonra Türkiye‘de de beğeni sayıları kalktı ancak kendi paylaşımınıza gelen beğeni sayısınıdiğerleri” ibaresine tıkladığınızda görebileceksiniz.

Beğeni yapan profiller görünüyor.
Instagram Beğeni Sayıları
nı her ne kadar kaldırsa da gönderi altındaki “diğerleri” tıklandığında paylaşımı beğenen profil listesi görünmeye devam ediyor.

instagram-begeni-sayisi-gizlendi-450x770px

Instagram Beğeni Sayısı Kalkıyor

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve videolara odaklanması için ve gençlerin öz güven problemi ile kişisel olarak yetersiz olduklarını hissiyatına düşmelerini engellemek için, beğeni sayılarını kaldırma kararı aldığını belirtti. Ancak bu durumun çok gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Beğeni sayıları özellikle Instagram Business kullanan influencer‘lar için önemli bir konu. Instagram üzerinden ticaret yapan, reklam alan, kısacası para kazanan kişiler için sorun yaratacaktır. Ayrıca kişisel profili olanlarda bu durumdan hoşnut kalmayacaktır. Gerçek şu ki yaptığımız paylaşımların ne kadar çok beğeni aldığını görmektense, ne kadar çok beğeni aldığımızı göstermek sosyal medyada çok daha önemli.

Güncelleme Kademeli Olarak Geliyor

Beğeni sayılarının gizlenmesine dair güncelleme Türkiye‘de de başlamasına rağmen kullanıcılara kademeli olarak yansıyacak. Yani güncellemeyi yapan herkes, birden bire bu süreç ile karşılaşmayacak. Hatta bir profilinizde beğeni sayısı kalkmışken bir diğer profilinizde kalkmamış olabilir.

Beğeni Sayısı Yerine ne Yazacak?

Güncellemeden önce paylaşımların heme altında “kapawebtasarim ve 1875 kişi beğendi” gibi bir ibare yazarken şimdi “kapawebtasarim ve diğerleri beğendi” şeklinde bir ibare yazacak.

Kullanıcılar Memnuniyetsiz #deleteinstagram

Yeni güncelleme ile beğeni sayılarının gizlenmesi durumundan memnun olmayan kullanıcılar çeşitli sosyal medya kanallarından #deleteinstagram hagtag’i ile kampanya başlattılar.  Ancak bu uygulamadan vazgeçmeyecekleri konusunda Instagram yöneticileri çok net olduklarını söylüyorlar.Sanırım önümüzdeki günlerde Google arama motoruna “Instagram kalıcı hesap silme” cümlesinin yazılma oranı artacak gibi görünüyor.

Instagram‘ı satın alan Facebook‘un son zamanlarda ortaya çıkan yanlış uygulamaları yüzünden büyük ölçüde kullanıcı kaybetmesine rağmen Instagram üzerinde de bu güncelleme sebebi ile kullanıcı sayılarında da önemli bir düşüş olacağını düşünüyorum.

 

Güncel yazılarım hakkında bildirim almak için Haber Bültenine Kayıt olmayı unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir