JavaScript Dersleri (1) – JavaScript Nedir?

JavaScript Nedir? Nerelerde Kullanılır? Neler Yapılır? Nasıl Kullanılır? sorularına, kodlamaya yeni başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenler için, bu eğitim serisinde açıklama getirmeye çalışacağım.

Öncelikli olarak çok kısa teorik bilgi vermek istiyorum. Hemen sonrasında da kodlama ayrıntılarına odaklanıp çeşitli örneklerle kod yazma uygulamalarına geçiyor olacağım.

JavaScript Nedir?

Web sayfalarında kullanıcılarla etkileşim sağlayabilmek ve dinamik içerik sağlamak amacı ile kullanılan bir betik dilidir. Kullanıcı ile etkileşim yaratması sebebi ile statik web sayfalarının daha interaktif hale getirebilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple web programcılarının vazgeçemeyeceği bir dildir.

İstemci tarafında çalışan bir dil olmasına rağmen geliştirmeler sonucunda artık Node.js desteği ile sunucu üzerinde de çalışan bir dil halini almıştır.

Java programlama dili ile ne kadar çok isim benzerliği olsa da JavaScript’in Java ile hiçbir bağlantısı yoktur. Birbirlerinden tamamen bağımsız programlama dilleridir. Java ile masaüstü ve mobil uygulamalar yazılırken JavaScript ile web uygulamaları hazırlanmaktadır.

JavaScript kodları Html kodları ile iç içe çalışabilen bir dil olup Notepad ve ileri düzey kod editör programları (Notepad++, Sublime Text, Visual Studio Code, Brackets vb.) ile yazılabilir. Web tasarımında aktif olarak kullanılan bir dil olup Front-End-Developer’ların muhakkak bilmesi gerektiğinin altını çizmek isterim.

JavaScript kodları <script></script> etiketleri arasında head, body ve footer blokları içinde yazılarak ya da ilgili html elementine ait tag etiketinin içinde yazılarak kullanılabilir. Ancak kodlanan web sayfasının düzeni ve okunabilirliğin artması için “.js” uzantılı harici bir dosyada kodlanıp html dosyasının içine <script src=”main.js”></script> etiketleri ile çağırabilir. Kullanım açısından harici dosyanın çağrılması yöntemi çok daha fazla tercih edilmektedir.

JavaScript Dersleri

 

Ayrıca script kullanımı için Jquery, React, Vue.js, Node.js gibi birçok kütüphane bulunuyor. Bu kütüphanelerin kullanımı için  javaScript’i bilmeniz çok kolaylık sağlayacaktır.

Ücretsiz olarak paylaşacağım “JavaScript Dersleri” eğitim serisini hem Youtube kanalımdan hem de buradan takip edebilirsiniz. Bir sonraki konumuz olan “JavaScript Kullanımı Kural ve Yöntemleri” ile ufak ufak kodlama pratiklerine başlayacağım.

“JavaScript ile Ekranınız Hareketlenir” mottosu ile bir sonraki paylaşımda görüşmek üzere.

Güncel yazılarım hakkında bildirim almak için Haber Bültenine Kayıt olmayı unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir