Web Tasarım – Dikkat Edilmesi Gereken 5 Unsur

Güncel Web Tasarım

Güncel olmak,trendleri takip etmek web tasarım için çok önemlidir. Kullanıcı dostu olmayan, eski, geliştirilmemiş, güncellenmemiş web siteleri ne yazık ki ziyaretçiler tarafından tercih edilmeyen siteler grubunda olup gün geçtikçe gücünü kaybedecektir. Güncel teknolojileri her zaman takip etmek, yeni tasarım trendlerini sürekli incelemek ve yeri geldiğinde bu edinimleri uygulamak gerekmektedir. Güncel tasarım trendlerini incelediğimizde sade,  olabildiğince geniş beyaz alanların kullanıldığı web sayfalarının olduğunu görebiliriz.Sitenizin ayrıca temiz, sade bir şekilde kodlanmış olması gerekli. Bir web sitesi ne kadar düzgün kodlanırsa açılma hızı da bir o kadar yüksek olacaktır. Açılma hızı yüksek olan web siteleri Google tarafından değerli olacak ve seo açısından üst sıralarda indexleme yapacaktır.

behance.net üzerinden güncel web tasarım trendlerini inceleyebilirsiniz.

Görsel Optimizasyonu

Siteye eklenecek olan görsellerin muhakkak web formatına uygun, dosya boyutu düşük olmalıdır. Görsellerinin mutlaka alt etiketleri yazılmalı aksi takdirde Google gibi arama motorları görselin ne ile alakalı olduğunu anlamayacaktır. Seo çalışmaları için çok önemli.

web tasarim site taslak

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de responsive tasarımdır. Çünkü internet kullanımının %80’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmekte. Bu yüzden Web sitenizin mobil uyumlu olması çok önemli. Eğer web sitenizi hala mobil uyumlu bir tasarım ile yenilemezseniz kullanıcılar web sitenizi ziyaret etmeyi zamanla bırakacaktır. Ayrıca responsive olmayan siteler Google tarafından artık indexlenmeyecek yada çok gerilerde sıralanacaktır. Web siteniz daha önce kullanıcıların arama sonuçlarında ilk başlarda yer alırken, web tasarımınız mobil uyumlu değilse, daha geri sıralara düşme ihtimali artık çok yüksek.

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Unsur


İçerik Konumlandırma

Okuma alışkanlığımız sebebi ile herhangi bir şeye bakarken insan gözü ilk olarak sol üst tarafa yönelmektedir. Bu yüzden de site tasarımında en önemli olan unsurları (Sitenizin logosu, Site adı ve/veya Slogan) sol üst taraftan itibaren konumlandırmaya dikkat etmek gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre insan gözü %41 oranında ilk olarak sol üst tarafı görüyor. Diğer noktalara ait veriler ve tam yerleri aşağıdaki gibidir diyebilirim.

web tasarim icerik konumlandirma

Sosyal Medya Hesapları Mutlaka Olmalı

Sosyal Medyanın gücü çok önemli bir unsurdur. Zamanımızın çoğunu Instagram, Facebook, Twitter gibi en popüler sosyal ağlarda geçirdiğimizi göz önüne alırsak, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar mutlaka sosyal medya hesaplarınızı da incelemek isteyeceklerdir. Bu sebeple muhakkak sitenizin hem “Header” hem de “Footer” alanlarına sosyal medya hesapları eklenmelidir.

Güncel yazılarım hakkında bildirim almak için Haber Bültenine Kayıt olmayı unutmayın.

Web Tasarım – Dikkat Edilmesi Gereken 5 Unsur” için 2 yorum

  1. Ali Yatarkalkmaz Yanıtla

    Bazen bu tür düzenlemelerin gereksiz olduğunu düşnüüyorum Bakıyorum da abuk subuk tasarımlı siteler, html5’e bile geçmemiş siteler birinci sıradan düşmüyor. Hele bazı forum siteleri tüm kuralları alt üst etmelerine rağmen başarıları ortada. Biraz da şans olduğuna inanmaya başladım artık bu işlerin. Biz bu kadar seoyu eksiksiz yapmaya çalışırken abuk subuk içeriklerin abuk subuk siteler ile birinci sıralarda yer alması gerçekten insanınn hevesini kırıyor.

    • kapawebtasarim YazarYanıtla

      Değerli yorumunun için teşekkür ederim. Düşüncene katılıyorum. Ne yazık ki temel olarak bu düzenlemelere uymayan güncel teknoloji ile güncellenmemiş bir çok site ne yazık ki üst sıralarda çıkabiliyor ama bu yazıda bahsetmek istediğim seo’dan önce temel düzeyde dikkat edilmesi gereken web tasarım adımlarıdır. İnsanın hevesinin kırılması konusunda çok haklısın ancak ne olursa olsun en azından işimize olan saygımızdan dolayı kaliteli içerik üretmeye devam edelim. Seo ile ilgili ilerleyen günlerde ayrıntılı bir yazı dizisi paylaşıyor olacağım. Katkıda bulunursan çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir