Whatsapp Parmak İzi Kilidi Nasıl Aktif Edilir?

whatsapp parmak izi kilidi

Whatsapp: IOS tabanlı cihazlarda olan özellik artık Android tabalı cihazlarda da kullanılabilecek.

Whatsapp yazışmalarının başkaları tarafından görülmesini istemeyen Android tabanlı telefon sahibi kullanıcıların heyecanla beklediği parmak iziyle oturum açma özelliği Ios’tan sonra Andriod cihazlarda da kullanılabilecek.

Nerdeyse tüm iletişimimizi Whatsapp uygulaması üzerinden gerçekleştirdiğimizi düşünürsek ve yazışmalarımızı okumak isteyen meraklı gözlere istinaden, ekstra bir gizlilik sağlayacağı için bazı kullanıcılar tarafından çok beğenildiği aşikar.

Parmak İzi Kilidi Nasıl Aktif Edilir?

İlgili özellik pasif durumda olup aktif etmek isteyenler için gerekli adımlar şu şekildedir.

Telefonunuzda yüklü olan Whatsapp’ı açtıktan sonra sağ üst köşedeki üç nokta’ya batıktan sonra ‘Ayarlar’ seçeneği tıklanır. Ayarlar kımına girdikten sonra ise ‘Hesap’ kısmı tıklanıp açılan ekrandan da ‘Gizlilik’ seçeneğine tıklanır. Karşımıza çıkan ekranın en alt kısmında ise ‘Parmak izi kilidi’ tıklanarak açılan ekranda da aktif edilir. Aktif ettikten sonra ekranda ilgili alanda parmak izininin okutulacağı kısım görünür ve istediğiniz herhangi bir parmağınızın izini okutarak Whatsapp parmak izi ile oturum açma özelliği kullanımınıza açık olacaktır.

Not: Eğer ayarlar menüsündeki seçeneklerde ilgili özellik görünmüyorsa Whatsapp uygulamanızın güncellenmesi gerekmektedir. Google Play‘e girerek güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Parmak İzi Kilidi, Bilgi Güvenliği Açısından Riskli mi?

Bu özelliğin ne kadar doğru olduğu tartışılır. Kişisel verilerin korunması açısından güvenirliğini kaybetmiş olan Facebook’un Whatsapp’ta böyle bir özelliği barındırması ne gibi sonuçlar getirebilir düşünmekle bitmez. Zaten yaptığımız, gördüğümüz, okuduğumuz vb hayatımızdaki herşeyden haberdar olan Facebook, Whatsapp’a eklediği bu özellik sayesesinde artık vücudumuzun özelliklerini de datasına katmış olacak. Bu durum karşılığında oluşabilecek bir çok teori üretilebilir. Ancak ben bu durumun Pazarlama, Reklam faaliyetleri için kullanılacağını düşünüyorum.

Teknoloji firmalarındaki şahsi bilgilerimizin gittikçe artması hakkında ki düşüncelerinizi yorum kısmına yazarsanız çok sevinirim.

Whatsapp Güncellemeleri Devam Ediyor

Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre en çok kullanılan yazışma uygulaması Whatsapp için geliştirme ve güncelleme çalışmaları devam ediyor. Bu güncellemeler sayesinde de kullanıcı sadakati artmakta.

 

Güncel yazılarım hakkında bildirim almak için Haber Bültenine Kayıt olmayı unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir